top of page

Pracující důchodci 2025: Jaké změny přináší paušální daň a sleva na sociálním pojištění?

  • Obrázek autora: Anna Pelikánová
    Anna Pelikánová
  • 13. 3.
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 14. 3.

V roce 2025 se důchodci podnikající na živnostenský list dočkají několika změn, které jim usnadní podnikání. Jednou z největších novinek je možnost uplatnit slevu 6,5 % na sociálním pojištění, která platí jak pro zaměstnance, tak pro OSVČ. Kromě toho mohou podnikatelé využít paušální daň, což zjednodušuje platby daní a pojištění. Na druhou stranu, pro důchodce podnikající na vedlejší činnost nemusí být paušální daň vždy výhodná. Jaké podmínky musí důchodce splnit pro vstup do paušálního režimu? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto systému? Na tyto otázky najdete odpovědi v novém článku Anny Pelikánové.

 

Při pobírání starobního důchodu si můžete bez omezení přivydělat. A to buďto na pracovní poměr, prací na dohodu, nebo na živnostenský list. Z těchto příjmů pak osoba pobírající důchod platí daň z příjmu.


Pro osoby v předčasném důchodu platí, že můžou podnikat pouze do výše příjmů, ze kterých nebudou platit sociální pojištění. (jinak jim bude předčasný důchod odebrán).

Pro osoby v řádném starobním důchodu tato omezení neplatí. Pokud podnikají na živnostenský list, tak je jejich činnost považována za vedlejší. Nemusí ale dodržovat žádný limit pro roční výdělky a sociální a zdravotní pojištění platí dle skutečných příjmů při podání přehledů za uplynulý rok (po podání přehledů jsou tyto osoby povinny platit zálohy na sociální i zdravotní pojištění).


Paušální daň je zjednodušení platby sociálního a zdravotního pojištění a také daně z příjmu pro podnikající osoby. A to jak pro osoby na hlavní činnosti, tak i pro vedlejší. Živnostník platí tzv. paušální daň každý měsíc. Není povinen podávat daňové přiznání ani přehledy o příjmech a výdajích za daný rok, protože všechny povinné daně odvádí v rámci paušální daně.


OSVČ může do režimu paušální daně vstoupit za těchto podmínek:

  • Není plátcem DPH.

  • Má roční příjmy do 2 milionů Kč.

  • Nevykonává činnost, ze které má příjmy ze závislé činnosti (s výjimkou příjmů zdaňovaných srážkou).

  • Není v insolvenčním řízení.

  • Není společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komplementářem komanditní společnosti.

  • V bezprostředně předcházejícím roce neměla příjmy vyšší, než je rozhodný příjem pro zvolené pásmo paušálního režimu.

  • V případě zahájení podnikatelské činnosti v průběhu roku neměla OSVČ před tímto datem příjmy ze závislé činnosti (nezdaňované srážkou) nebo zdanitelné příjmy z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatní příjmy, které nejsou zdaňované srážkou, v úhrnu vyšší než 50 000 Kč.


Často paušální daň není výhodná pro osoby podnikající na vedlejší činnost, jako jsou právě podnikající důchodci. V rámci paušální daně totiž zaplatí více, než kolik by byly povinny zaplatit na daních z příjmu a na povinných odvodech na sociální a zdravotní pojištění. I při ročních příjmech ve výši 600 tisíc korun je celková částka zaplacených přímých daní nižší, než by činila částka v případě plnění daňových povinností formou dobrovolného vstupu do daňového paušálu. Pokud ale z podnikání dosahujete vysokých příjmů, tak při uplatnění paušální daně zaplatíte méně na dani z příjmu (důvodem pro vstup do paušální daně by mohl být i fakt, že při paušální dani nehrozí kontrola FÚ, odpadá papírování a povinnost podat daňové přiznání a přehledy).


Pásmové rozdělení paušálního režimu zůstává i pro rok 2025 stejné – základním kritériem je výše příjmů, přičemž sekundárním hlediskem je druh činnosti nebo výše výdajového paušálu.


Do 1. pásma patří OSVČ s ročním příjmem do milionu korun. Do tohoto pásma však mohou vstoupit také podnikatelé, kteří mají příjmy do 1,5 milionu korun (pokud mají minimálně tři čtvrtiny všech výdělků z činností s osmdesáti či šedesátiprocentní výdajovým paušálem). První pásmo se týká i těch, kteří sice mají příjmy do dvou milionů korun ročně (mají min tři čtvrtiny z příjmů z činnosti, na kterou lze uplatnit pouze osmdesátiprocentní výdajový paušál).


Do 2. pásma spadají živnostníci s ročním příjmem od 1 do 1,5 milionu Kč. V tomto pásmu nezáleží na typu samostatně výdělečné činnosti.


Ve 3. pásmu jsou živnostníci s příjmem od 1,5 do 2 milionů korun, pokud nemohou využít první či druhé pásmo paušální daně, a to bez ohledu na typ samostatné výdělečné činnosti.





Výše měsíční zálohy na paušální daň pro rok 2025

Pásmo

Celková platba

Daň z příjmů

Důchodové pojistné

Zdravotní pojistné

I. pásmo

  8 716 Kč

   100 Kč

5 473 Kč

3 143 Kč

II. pásmo

16 745 Kč

4 963 Kč

8 191 Kč

3 591 Kč

III. pásmo

27 139 Kč

9 320 Kč

    12 527 Kč

5 292 Kč

Kdo začne podnikat v průběhu roku, může se k paušální dani přihlásit se začátkem podnikání. OSVČ, která zahajuje činnost v průběhu roku 2025 platí 1. zálohu na paušální daň do 20. dne následujícího měsíce společně se zálohou na 2. měsíc, např. při registraci v březnu by se do 20. dubna měla zaplatit březnová a dubnová záloha na paušální daň. V dalších měsících se do 20. dne v měsíci platí standardní měsíční platba.


Pro platbu paušální daně se používá nové přečíslí 2866. Variabilním symbolem (VS) pro fyzické osoby bývá rodné číslo.


Pracující důchodci pozor! Od ledna 2025 můžete využít slevu 6,5 % na sociálním pojištění: Tato sleva platí jak pro zaměstnance, tak pro OSVČ, kteří pobírají starobní důchod v plné výši. Potřebné tiskopisy najdete na ePortálu ČSSZ.


Pro zaměstnance: Požádejte svého zaměstnavatele o uplatnění slevy na pojistném.

Pro OSVČ: Slevu uplatníte v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Pokud splňujete podmínky, můžete už od ledna 2025 využít sníženou sazbu záloh na pojistné. OSVČ v paušálním režimu mají taky nárok na slevu na sociálním pojištění, ale způsob uplatnění se liší podle toho, zda jejich daň z příjmů odpovídá paušální dani.

 

Dozvěděli jste se něco nového?

Vzdělávejte se s námi dál: poslouchejte naše podcasty, přihlaste se k odběru našich novinek a podívejte se, jaké služby nabízíme v rámci daňového poradenství.


 

O autorce:


Ing. Anna Pelikánová

Senior účetní Connect Economic Group s.r.o.


Anna je uznávanou odbornicí na mnohá témata vedení účetnictví v ČR. Je za ní více než dvacetiletá praxe z finančního vedení nadnárodních korporací i výrobních firem. Jako autorka odborných publikací a lektorka seminářů na téma Účetnictví a daně pro nestátní neziskové organizace vzdělává další profesionály v oblasti účetnictví a daní v rámci celé ČR. Zodpovídá za profesionální služby, které klientům poskytujeme, a odborně vede celý tým CEG.


  1. 3. 2025


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


  • Facebook Sociální Icon
  • LinkedIn Sociální Icon
  • YouTube Sociální Icon

©2022 by Účtujemeneziskovky.cz

podporováno CEG

photo by Jana Hozová

bottom of page