top of page
  • Obrázek autoraKvěta Tůmová

Jak mohu získat příspěvek od státu na náhradu mezd v důsledku šíření nákazy COVID-19?

Aktualizováno: 31. 7. 2023


Vláda schválila návrh Programu ochrany zaměstnanosti Antivirus a zaměstnavatelé budou moci již příští měsíc požádat stát o kompenzaci vyplacených náhrad mezd, které museli vyplatit zaměstnancům v důsledku šíření nákazy COVID-19.


Kdo může získat příspěvek na vyplacení náhrad mezd?

Každý zaměstnavatel, který prokáže, že u něj v důsledku šíření nákazy COVID-19 vznikla překážka v práci – a to buď na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo na straně zaměstnavatele (uzavření provozovny z důvodu nařízení vlády uzavřít provoz).


Kdo bude zaměstnavatelům příspěvek vyplácet a v jaké výši?

Příspěvek bude vyplácet Úřad práce ČR. Doba poskytování příspěvku a stejně tak i výše příspěvku bude záviset na důvodu vzniku překážky v práci.

V případě překážky na straně zaměstnance (zaměstnanci byla nařízena karanténa) bude stát zaměstnavateli poskytovat příspěvek v plné výši vyplacených náhrad mezd. Tzn. že zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu a celou tuto částku pak stát vyplatí zaměstnavateli formou příspěvku.


V případě překážky na straně zaměstnavatele (uzavření provozovny z důvodu nařízení vlády uzavřít provoz) bude stát poskytovat příspěvek ve výši 80 % vyplacených náhrad mezd. Tzn. že zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci náhradu mzdy ve výši 100% a stát poté vyplatí zaměstnavateli 80% z těchto vyplacených náhrad mezd.

Jakým způsobem si může zaměstnavatel požádat o příspěvek na vyplacení náhrad mezd?

Zaměstnavatel bude moci podat žádost o čerpání příspěvku po skončení kalendářního měsíce, za který bude o příspěvek žádat. Tzn. za měsíc březen bude zaměstnavatel podávat žádost na počátku měsíce dubna.

Konkrétní informace k čerpání podpory i k samotné žádosti o čerpání podpory budou zveřejněny v průběhu týdne. Zákon, kterým bude tento program aktivován, by měl být schválen v úterý 24.3.2020.


O autorce:

Ing. Květa Tůmová

Vedoucí mzdového oddělení Connect Economic Group

Květa se svým týmem zpracovává mzdy pro tisícovky zaměstnanců. Dokáže podnikatelům poradit také v oblasti získání dotací na zaměstnance. V našem týmu je specialistkou na zpracování mezd pro osoby se zdravotním postižením. Přednáší a vede naše semináře a Kurzy mzdového účetnictví.


23. 03. 2020Comentários


bottom of page